F1 – Яростни и бързи 


От Ирина Мирчева
Преди
Историята на състезанията с моторници може да се проследи още от 1902 г., когато във Великобритания се сформира Асоциация на водните моторни спортове. На следващата година Ню Йоркският "Колумбия яхт клуб" формулира основите на това, което в последствие се превръща в "Американска асоциация на скоростните лодки". Малко по-късно и във Франция възниква подобна асоциация. В асоциациите естествено членуват богатите и известните, а по време на състезанията се разчита повече на брутална мощност отколкото на каквато и да е било хидродинамика - лодките са с плоски дъна, а и повече приличали на сал с двигател.
Състезание с лодки е включено за първи път в официалната състезателна програма на Летните Олимпийските игри в Лондон през далечната 1908 г. Състезанието е в три класа - осем метра, 60 фута и открит клас. Събитието, само за мъже, включвало пет състезателни обиколки (или 40 морски мили) по конкретен маршрут. Скоростите съвсем не били впечатляващи по днешните стандарти: средната скорост от около 30 км/ч, а и заради лоши метеорологични условия шест от деветте състезания не са проведени. В останалите от всички стартирали лодки до финалната права успели да се доберат само една или две. Нищо чудно, че този спорт никога повече не е включен в официална Олимпийска програма.
[абонирай се]


Яхтеният бизнес у нас живее на инат 


Лъчезар Братоев - един от създателите на, председател яхтения бизнес у нас и активен участник във всички начинания, свързани с него на Българската асоциация на яхтените пристанища, председател на Асоциацията на производителите и вносители на яхти в България, вицепрезидент на Българската ветроходна федерация, президент на най-старата яхтена фирма у нас - "LZ яхтинг 1991". Възпитан в строгия дух на ВВМУ, подплатен със стабилни икономически познания от ВИНС - Варна, и закален с 24-годишен опит, той отстоява с твърд оптимизъм тезата, че кризата отминава, а яхтеният бизнес се съвзема и развитието се възобновява.

"LZ яхтинг 1991" отстоява позициите си, въпреки трудностите
На гости сме на Лъчезар Братоев, президент на най-старата яхтена фирма у нас - "LZ яхтинг 1991". Удобно розположени върху изящната кожената мебел в стилния му кабинет разговаряме по наболелите теми за яхтения бизнес. Любезен и търпелив, домакинът услужливо задоволява скандално ненаситното ни любопитство.
Съвсем естествено е първият въпрос към председателя на Асоциацията на производителите и вносители на яхти е дали яхтеният бизнес все още е в криза. Той разделя нещата на 2: положението у нас и в чужбина. Според него фирмите на запад регистрират напредък: "Изложението в Дюселдорф беше значително по-голямо от миналогодишното. Германците се представиха много добре. Имаха толкова много работа, че нямаха време дори за разговори, продаваха непрекъснато...
[абонирай се]


Защо Гранд Павоa ? 


Изложението за водни спортове "Гранд Павоа" се провежда всеки септември в Ла Рошел - един от най-динамично развиващите се градове на Франция. То е най-голямото изложение за водни спортове в Европа. През последните две години организаторите му търсят подходящи градове във всички държави, които имат излаз на Черно море, за да изнесат изложението и в този регион.
Варна има уникалния шанс да се превърне в част от тази световноизвестна проява и стане притегателен център на водомоторните спортове. Огромен щанд на площ от 700 квадратни метра ще рекламира всички изложители. Кметът на града Кирил Йорданов е провел необходимите разговори и стартирал организацията. Тази година от 25 до 29 май ще проведе Фестивал на морето, който трябва да покаже на французите нашия потенциал и отприщи изявата на водните спортове от страната ни. Надяваме се фестивалът да е на нивото на миналогодишната регата "Исторически морета" от "Тол шип рейсис" - да бъдат поканени известни групи и певци и отново целият град, както и гостите му се стече на морска гара да се весели и любува на изложените експонати. А очакванията на организаторите на "Гранд Павоа" да останат удовлетворени и от 2012 г. Варна (когато неслучайно "Гранд Павоа" отбелязва своето 40-то шоу) да стане техен домакин. Този шанс не е за изпускане, защото фактите сочат, че по време на изложението общината организатор регистрира печалба от около 23 млн. евро...
[абонирай се]


Какво се случи с малкотонажното корабостроене
през последните 10 г. 


Доц. д-р инж. Николай Трънулов*

"Гласност и стъклопластмаса: светло бъдеще?" - така беше озаглавена статията, посветена на българското малкотонажно корабостроене, отпечатана в специализираното бизнес списание на производителите на луксозни лодки и яхти IBI ("International Boat Industry" - june/july 1990).
Авторът на статията, репортерът Фил Драпер, посети България по моя покана и в рамките на няколко дни имаше възможности да се запознае с нашите резултати в производството на различни плавателни съдове за спорт и развлечение. Посетихме основните производители тогава - заводите в Мичурин (сега Царево) и Тутракан, ЗКМ в Шумен, частни производители. Водихме доста интересни разговори, но в крайна сметка всичко бе синтезирано в заглавието - дали при новите условия в България (току-що бяха настъпили политическите промени) ще има просперитет на малкотонажното корабостроене.
Сега, след 21 години, се опитвам да отговоря на тези важни въпроси - оправдаха ли се очакванията, имаше ли развитие в тази област, успяхме ли да достигнем ниво, съпоставимо с това на традиционните и утвърдени производители в света на яхти и други малки плавателни съдове? Не мисля, че може да се отговори еднозначно на тия въпроси, но все пак, като цяло ми се струва, че има положително развитие. Разбира се, т.н. "основни производители" от времето преди 1989 г...
[абонирай се]


    • Корица на сп. Яхти