Скоростите по вода – пари и адреналин на n-та 

copyright
От Юлиян Атанасов

...Какво му трябва на човек, за да се понесе яростно по вълните, да подгони вятъра, да го задмине и да се обърне назад с поглед на победител? Не е чак токова трудно, особено днес. Първо, трябва да преодолееш страха. Да не ти пука от нищо. Второ, трябва отвътре, под лъжичката, нещо да ти потреперва. Това нещо е тръпката. Гъделичкащият адреналин, който те тика към неизвестното и те кара да се мяташ в леглото по цели нощи с мисълта, че винаги има нещо по-, по- и най-. И, трето, трябва ти партньор в атаката на скоростта. Партньорите са много - остава да се огледаш и да избереш. Може да е най-бързият сърф на света. Или пък скайта, за който винаги си мечтал. Може да са водните ски. Или пък бързоходният скутер, който цепи вълните и оставя диря след себе си като опашката на реактивен смолет. Може да е просто твоето леко кану, с което знаеш, че си готов да покориш какво ли не. Изборът е твой. Задачата - също. Затова ония, които имат тръпката и сетивата да усещат скоростта по вода, знаят, че в крайна сметка иде реч за две неща: за пари и за адреналин. Ама за много адреналин. На n-та степен...
Запознати казват, че ако се понесеш с бясна скорост по вълните, усещането е толкова върховно, колкото и ако завъртиш две обиколки на "Монца" с болида на Дженсън Бътън, примерно. Само че във водата удоволствието е по-голямо. Независимо от това с каква скорост влизаш в поворотите. Затова най-разпространените във вода са гонките по водомоторен спорт, неслучайно наречени водната Формула 1.
Макар в състезанията по водомоторни спортове да са най-горещите, зрелищни и технически сложни гонки, тези състезания добиха по-голяма популярност едва през последните 15-ина години. Именно в това време станаха популярни имената на големи асове по вода и големи шампиони. Е, те може да не са толкова изестни като пилотите във Формула 1, може и да не заработват чак толкова милиони, но пък онова, което правят, си е чиста проба атракция. Именно в последните 15-ина години в света се формираха и три стила във водомоторните спортове - американската, английската и италианската школа. Легенда на този спорт е многократният шампион на света - италианецът Ренато Молинари.
copyright

Днешните спортни лодки от клас F-1 с лекота преодоляват скорост от 200 км/ч в правите отсечки и не падат под 160 - 180 км/ч в поворотите при буйовете. От място тези лодки могат да наберат скорост до 100 км/ч за дължина не повече от 3,5 корпуса благодарение на изключително високото си ускорение (то се определя от отношението на масата към мощността), съставляващо не по-малко от 1 к.с. на всеки килограм тегло.
Новите състезателни катамарани са с тегло не по-малко от 390 кг, дълги са 6 м и широки 2,5 м. Лодките от F-1 обикновено са с двигатели "Mercury" с обем 2500см3 или "OMC" с обем 3000 см3. Някои от тези мотори са способни да развиват мощност до 350 к.с. при 9000 - 9700 об/мин.
Официалното си наименование гонки от Формула 1 тези стартове получават през 1981 г. на пленум на Международния водомоторен съюз в Монте Карло. Тогава е решено да се формират два класа плавателни съдове: "OZ" без ограничение в обема на двигателя (по правило обемът на двигателите на такива съдове е от 3600 до 4500 см3) и "ON" с обем на двигателите до 2000 см3. Този клас по-късно получава названието "Formula Grand Prix". От 1981 до 1989 г. състезанията F-1 и Гран-При се провеждат паралелно. Световни шампиони страват трима състезатели - Ренато Молинари доминира във F-1, Бил Сиболд (днес той се занимава с производство на състезателни катамарани) побеждава във формула ON, а англичанинът Тони Уилямс - в съревнованията във Формула - 2, които по-късно се наричат гонки Гран-При.
В името на рекорда
През февруари 2010-а най-бързият катер в света счупи всякакви рекорди. Когато през 2005-а се появи Bugatti Veyron, скорост във вода над 400 км/ч изглеждаше немислима. Все пак едно е да вдигнеш 400 км/ч по идеално равно и право трасе, съвсем различно - да цепиш вълните. Подобна идея звучи като шега или фантазия на смел футуролог. Най-бързата лодка в света обаче действително съществува. Създателите на 56-футовия катер Phenomenon не крият, че проектът е мислен изключително с целта да счупи предходния рекорд по скорост на водно транспортно средство. До момента, в който по време на изпитания "Феномен" регистрира 402 км/ч, този рекорд е 354 км/ч. По ирония на съдбата обаче поръчителят и идейният двигател на тази скоростна лодка не успява да усети тръпката и екстаза от управлението на уникалния плавателен съд. Известният ресторантьор и милионер Ел Коупленд започва да крои плановете си за създаване на "Феномен" още през 80 - 90-те години на миналия век, когато е собственик и по съвместителство пилот на състезателния тим Popeyes Offshores. Той създава прототипа, турбините и корпуса на "Феномен". По време на строителството на лодката обаче Коупленд заболява от рак и умира. Делото му продължава синът му Ел Коупленд джуниър. Под неговия контрол инженери от военноморския флот на САЩ (тези, които обикновено изпълняват поръчки на NASA) разработват 4 уникални турбини. А сега внимание! Още едно сравнение на "Феномен" с Bugatti Veyron. Създателите на "Вейрон" се гордеят, че мощността на силовата установка съставлява 1001 к. с. И още едно сравнение: мощността на турбините на двигателя на Rolls-Royce Trent 900, поставен на най-големия пасажерски самолет А380, е 63 000 к. с. А в четирите турбини на "Феномен" живеят 12 000 коня! Все пак става дума не за самолет, а само за четириместен катер...
copyright
Най-бързият в света луксозен катер
Най-бързият в света луксозен катер 225SX бе показан на изожение в Абу Даби в края на март т.г. Бижуто е продукция на американската компания Stingray. 225SX носи двигател с обем V8 с мощност 320 к.с. Лодката може да развива скорост около 140 км/ч, което я прави най-бързата в категорията лодки с дължина до 7 метра. Цената й е близо 78 600 долара.
Катерът е снабден с цифров дълбокомоер със специална функция за оповестяване на опасни зони - рифове. Има тонирани стъкла, в комплекта е включена и платформа за транспортиране на лодката по суша, а така също автоматична противопожарна система. Наричат Stingray 225SX играчка за пораснали деца, посветена на мъжкото свободно време, отдих и спорт.
Трябва да се отбележи, че първенството по бързина в света на luxury принадлежи все пак не на катер, а на яхта. Най-бързата яхта в света бе продадена през 2008 г. за 25 млн долара. 18 Wally Power развива скорост 60 морски възла, недостъпни за повечето яхти.
***
Легенди на скоростта - от миналия век до днес
Светът на водомоторните гонки има своите легендарни личности. Една от тях е американецът Гарфилд Артур (или просто Гар) Ууд, за 12 години 6 пъти подобрявал рекорда за скорост - от 150 км/ч с лодката Miss America през 1920 г. до 200 км/ч с Miss America X през 1932 г. Последният рекорд на Ууд се задържа в продължние на 5 години.
copyright
Друга легенда на скоростта - сър Малкълм Доналд Кемпбъл, успява през 1937 г. да счупи рекорда на Ууд. През следващите 2 години той поставя 4 рекорда, при това последният, регистриран с лодката Bluebird K4 - 227 км/ч, оцелява цели 11 години!
През 1950 г. Стен Сайръс и Тед Джоунс подобряват резултата на Кемпбъл, развивайки с катера Slo-Mo-Shun IV фантастичната за ония времена скорост 257 км/ч. В рамките на 2 г. - до 1952-ра, Сайръс подобрява собствения си рекорд, спирайки стрелките на километража на 286 и 297 км/ч.
През 1962 г. Рой Дуби с катера Miss US I първи в историята преминава границата от 200 мили в час (321 км/ч). Неговият рекорд оцелява цели 38 години, докато през 2000-а американецът Рас Уикс с глисера Miss Freei удря 330 км/ч.

Реактивният век
През 1952 г. класическия за водомоторните гонки глисер, управляван с винт, потопен във водата, има вече конкурент - катер с реактивен двигател. Първият реактивен катер - Crusader, на британеца Джон Коб има нещастна съдба. След обнадеждаваща квалификация на езерото Лох Нес, където развива скорост 331 км/ч, катерът се врязва в сушата и пилотът загива.
После в състезания влиза Доналд Кемпбъл (син на сър Малкълм Кемпбъл), който поставя първия рекорд в класа на реактивните катери: през 1955 г. той достига скорост 325 км/ч с катера Bluebird K7. През следващите 9 години той няма равен на себе си по вода (любопитното е, че държи първенството и на суша, където е многократен рекордьор в класа на реактивните автомобили): в сметката си има 7 световни рекорда. Последното достижение на Кемпбъл - 444 км/ч, е регистрирано през 1964 г. През 1967-ма при опит да преодолее границата от 300 мили в час (482 км/ч) на езерото Конистън, катерът му се преобръща и пилотът загива.
През 1967 г. Ли Тейлър успява да достигне скорост 459 км/ч. 11 години по-късно 511 км/ч с катера Spirit of Australia регистрира австралиецът Кен Уорби. Този рекорд не е подобрен и до днес...

И обратната страна на медала
Историята на водомоторните гонки е написана не само с пот, но и с кръв. Логично на фона на факта, че вероятноста да оцелееш при обръщане на катера със скрост 300 км/ч практически е равна на нула. При такава скорост водата се оказва съвсем не толкова "мека" среда - при удар тя е способна да разреже на части дори закалени стоманени конструкци! Нерядко опити за поставяне на рекорди са завършвали трагично за смелчаците: през юни 1930 г. катерът на сър Хенри Сигрейв Miss England II при опит да подори рекорд от 160 км/ч се преобръща, убивайки пилота и двамата механици. През 1955 г. загива италианецът Марио Верга. Пробвайки да подорят рекорда на Уорби, загиват Ли Тейлър (1980 г.) и Крейг Арфонс (1989-а)...
copyright


Шампионатът UIM F1 H2O разпечата четвъртото си десетилетие
Най-зрелищните гонки на вода - шампионатът UIM F1 H2O, разпечатаха чевъртото си десетилетие. Първият етап на сезон 2011 бе през март в столицата на Катар - Доха. До неотдавна в света на F1 H2O имаше два безспорни гиганта: италианецът Гуидо Капелини и американецът Скот Гилман. За 15 години - от началото на 1990-те доскоро, двамата асове успяха да спечелят 14 от проведените 15 световни първенства. Но, както се казва, всичко тече, всичко се променя. Така стана и в света на водната формула след оттеглянето от активния спорт на Капелини и Гилман. За последните 5 сезона титлата световен шампион преминаваше от ръка в ръка 4 пъти. През 2010-а тя стана притежание на финландеца Сами Селио от тима на Mad Croc. Тази година заедно със Сами ще се състезава Давид Падован, новакът на сезона, преминал в Mad Croc от тима на Rainbow. Младият италианец се представи отлично миналия сезон, завършвайки в челната десетка 5 от 6-те гонки. Очаква се този сезон той да израсне още под крилото на опитния боец Селио. Силно се очаква да се представи и тимът на Емирството Abu Dhabi. Те залагат на двойка млади пилоти - Ахмед ал-Хамели и Тани ал-Камзи, които тренират и се състезават под ръководството на Скот Гилман, четирикратният световен шампион, който вече 5 години работи като мениджър на екипа. Начело на Qatar Team пък е Джей Прайс, световен шампион за 2008 г., спечелил 9 етапа в 45 гонки. В настоящия сезон втори пилот на командата е Алекс Карел, сензацията на 2010 г., преминал тук от шампионския тим на Mad Croc.
Китайският отбор CTIC China Team отново представя на милионите си азиатски фенове двама нови пилоти: шведа Пиер Лундин и французина Филип Кяпе. Тяхната най-обра гонка миналия сезон бе в Шенчжен, Китай, когато и двамата заеха места на подиума: Кяпе стана втори (най-добър резултат в кариерата му), а Лундин - трети.
Трудно е да се повярва, но 36-годишният италианец Франческо Кантандо от тима на Singha F1 започна своя 16-и пореден сезон. За всичките тези години той никога не е бил в сянка - той държи рекорда за най-много победи в Гран-при сред всички участващи пилоти - 12 първи места и 3 втори. Той имаше и своя черен период, когато изгуби 44 гонки поред, но миналия сезон прекъсна неудачната серия с победа през октомври в Шенчжен. Резултатът му - 41-ви финиш в първата тройка, го прави трети в света за всички времена.
Шведският отбор Team Sweden през настоящия сезон залага на 30-одишния американец Шон Торенте от Маями и талантливия швед Йонас Андерссон, четирикратен шампион в "младшите серии" на F2 World Championship.
Team Atlantic пък вече 12 години не се разделя с португалеца Дуарте Бенавенте. Втори пилот е французинът Филип Тур, който влиза в новия сезон к 3 финиша в първата десетка от 14 проведени гонки. Тур също идва от младшите серии F2.
Лодките на Team Nautica тази година влизат в биката за титлата под предводителството на ветерана Риналдо Оскулати и единствената жена пилот - норвежката Марит Стром. Марит, която в свободното си от гонки време е певица, е във водомоторните спортове вече 12 години. В сериите на F1 тя има 31 гонки, два пъти е финиширала в първата петица. Миналия сезон тя се състезава за екипа на Азербайджан (F1 Team Azerbaijan).


    • Корица на сп. Яхти