Хърватите Фонтела и Маренич- с шампионска титла на световно първенство по ветроходство клас 470 

copyright
Поляците Янушевски и Мицкевич се оказаха най-бързи в гонката за медалите
От Пламен Минасов
Хърватите Симе Фантела - Игор Маренич станаха шампиони на световното първенство по ветроходство клас "470" за младежи и девойки до 21 г. в Бургас. Това е трета титла за екипажа им в тази възрастова група. Фантела и Маренич завършиха пети от 10-те участници в гонката за медалите, но авансът им в класирането стигна, за да спечелят златните медали. Гонката за призовите места бе наистина много оспорвана, защото двамата хървати държаха след старта изкъсо най-големите си съперници - руснаците Артьом Басалкин и Максим Шереметиев. Това им позволи да изпуснат напред другите в групата. По дистанцията "банан" пред плажа на Бургас десетте яхти завъртяха по три качвания и слизания, при които шампионите се движеха през цялото време в средата на групата.
Второто място в генералното класиране заеха гърците Георгиус Василиас - Евангелос Митакис, които финишираха 4-ти в последния ден на шампионата. Бронзовите медали пък останаха за Басалкин - Шереметиев, които завършха едва 8-и.
Ще припомним, че над 90 състезателни екипажа от 21 страни взеха участие в световното първенство по ветроходство за юноши и девойки до 21-годишна възраст в олимпийския клас 470. Надпреварата се проведе от 21 до 29 юли в акваторията на Бургаския залив. Това е първо домакинство на нашата страна в този олимпийски клас и специално за първенството "Български пощи" ЕАД валидираха илюстрован плик в тираж от 2850 бр. и марка, отпечатана в 20 000 бр.
Олимпийският клас 470 е един от най-популярните в световния яхтинг и привлича над 130 000 лодки от около 50 държави в света. Лодката е конструирана от френския инженер Анре Корну през 1963 г. и бързо придобива популярност с атрактивност и с високата скорост, която може да развива. Предвидена е да се управлява от двама състезатели. "470" е един от най-високотехнологичните класове яхти в съвременното ветроходство, който е подходящ за мъжки, женски и смесени екипажи. През1972 г. този ветроходен клас бе приет в семейството на олимпийските спортове, както за мъже, така и за жени. А световното първенство в клас 470 за младежи се утвърди като второто най-голямото първенство, което се организира всяка година в света. То показва и колко нови млади състезатели се включват с спортната надпревара всяка година. Още при заявките в списъка на участниците имаше познати и утвърждаващи имена на състезатели, които се представят успешно в състезания и при мъжете.
Най-многобройни участници от гостите в Бургас бяха представителите на Германия. Те участваха с общо 17 екипажа при младежите и девойките. 7 бяха българските екипажи, като само един е в девическата група
"Дори не зная на кое място сме във финалната гонка, коментира рулевият на шампионите Фантела, щастлив след финалната права. - Гледахме само руския екипаж да е зад нас, затова се държахме близо до него. Радвам се много, въпреки че това не беше най-трудното ни световно първенство." Гонката за медалите спечелиха поляците Томаш Янушевски - Марчин Мицкевич, които се откъснаха още след старта и водиха до самия финал. Въпреки това те не влизаха в сметките за медалите, заради по-задното си класиране преди това в състезанието и се наредиха на пета позиция в крайното подреждане.
Втори в Мedal race финишираха германците Патрик Фолман- Нико Луц, седми в главното класиране, а останаха трети - израелците Левин Аял-Амир Ям, заели четвърто място в крайното подреждане.
copyright
Преди разпределението на медалите се проведе и последна гонка с останалите 31 екипажа от "златната" група и 41 в "сребърната". При "златните" спечелиха братята Лука и Роберто Дубини от Италия, следвани от гъркините Анти Економиу - Олга Цигариди и сънародниците им Панагиотис - Виахос. При "сребърните" най-бързи бяха Сейман - Хаверланд (Гер), изпреварили на финала Гианас - Могхад от Гърция и швейцарките Рол - Ти.
Българските екипажи се представиха според възможностите си и заеха последните места - от 35-о до 38-о. Най-напред, 35-и финишираха Александър Лазаров - Тихомир Тотев. След тях завършиха Крум Стоев - Петър Кръстев, Слав Оков - Николай Николов и Мария Василева - Ина Илиева. Две наши лодки - на Петър Маринов - Георги Митев и Емил Янков - Алекс Иванов не стартираха в тази гонка.
С най-предно класиране от българските ветроходци завършиха в генералното класиране Слав Оков - Николай Николов - 76-и. След тях останаха Крум Стоев - Петър Кръстев, Александър Лазаров - Тихомир Тотев и Петър Маринов - Георги Митев.
В края на състезанието французинът Ален Коркюф, президентът на Световната асоциация на клас 470 сподели, че първенството премина при много добра организация и това даде възможност напрегната програма да бъде изпълнена успешно. "Отдавна не бяхме провеждали световно първенство на място с толкова хубави условия, допълни Ален Коркюф. - За да отидат наред в класирането, българските състезатели трябва да участват в колкото се може повече силни състезания. Само това е пътят на успеха."
Световно първенство по ветроходство клас 470
Класиране:
1.Симе Фантела - Игор Маренич (Хър)
2. Георгиус Василиас - Евангелос Митакис (Гър)
3. Артьом Басалкин - Игор Шереметиев (Рус)
4. Левин Ейял - Амир Ям (Изр)
5. Томаш Янушевски - Марчин Мицкевич (Пол)
6. Патрик Пясецки - Каспер Зиемински (Пол)
Българите
76. Слав Оков - Николай Николов
77. Крум Стоев - Петър Кръстев
78. Александър Лазаров - Тихомир Тотев
79. Петър Маринов - Георги Митев
81. Емил Янков -Алекс Иванов
82. Мария Василева - Ина Илиева


    • Корица на сп. Яхти