Яхти за средна ръка хора няма 

copyright
Липсва ни добра реклама в строителството на яхти
От доц. д-р инж. Николай Трънулов-
председател на Българската асоциация "Малки кораби и оборудване"
Възможно ли е у нас отново да се възроди проектирането и строителството на яхти? Често си задавам този въпрос. Проектиране на малки плавателни съдове, както и изследване - да, възможно е да се осъществява у нас, но строителство, каквото преди години се осъществяваше, мисля, че вече не е възможно. Съществуваха подобни идеи преди време, но от днешна гледна точка се вижда, че нямаме потенциал за подобни неща. Малко скептично поглеждам на този въпрос, защото всички виждаме, че пазарът се отваря в друга посока. Тя показва ясна тенденция за продажба на хубави луксозни яхти, но те нямат никаква връзка с производствения им цикъл у нас. Това са две различни сфери. Днешните бизнесмени с по-високи финансови възможности минаха на ново ниво, като предпочитанията им вече се свързват с инвестиране в покупката на нови, внесени от чужбина, луксозни яхти. У нас никой не произвежда подобни морски съдове. Пазарът на яхти се стесни само в областта на търговията. То, като погледнем, не само в строителството на яхти е така. Преди години тук се правеха някакви опити да се възстанови строителството във фирма "Лодкостроител" в Тутракан и особено в известната фирма "Пасат" от Царево. Там имаше възможности и се строяха яхти с много високо качество. Не след дълго опитите да се реанимира лодкостроенето се провалиха. Сега пазарът е наистина богат на луксозни яхти, което от своя страна дава възможност на клиента сам да избере това, което търси. Но от друга страна, яхти за средна ръка хора няма. Пък и реално, колко българи ще тръгнат да си купуват яхти. Не бих искал да кажа, че няма такива българи, напротив, радостно е, че вече има, но средният българин не би могъл да си го позволи. Затова мисля, че е напълно необосновано да се създава производство за яхти, които в годината се продадат около 20 - 30. Затова не съм оптимист около идеята да се възражда българското яхтопроизводство в такива мащаби.
Разбира се, ако се появи възможност или желаещ клиент, тук да построи единичен брой или серия от яхти заради значително по-ниските разходи или по-евтината работна ръка има възможност да го стори? Въпреки, че инженери и специалисти в тази област напуснаха страната...- Тук никак не е трудно да се създават модели на всякакъв тип яхти. Бих искал да припомня, че преди години при нас започна строителството на луксозна яхта, по наш проект за чуждестранен клиент. За жалост той внезапно почина и строителните работи бяха прекратени. Тук имаме и специалисти, и възможности да се построят хубави 12-метрови луксозни яхти, които се виждат по яхтените марини във Варна и в Бургас. Затова казвам, че по принцип тук имаме възможности те да бъдат направени. Лошото е, че вече доста поизостанахме в тези процеси, макар че преди време имахме доста по-големи възможностите. Днес ни липсва добра реклама, заради което ние сами сме си виновни. Не сме настоятелни в търсенето на финансови средства и възможности за по-добро представяне на нашите технически възможности.
Така например наши състезателни лодки, които участват в международни състезания и се представят подобаващо добре, предизвикват подчертан интерес, но целенасочена реклама в тази област все още няма.
Пропуск е от наша страна. Тук имаме възможности, но все още не можем да ги оползотворим реално - ето фирма "Булкат" на Иван Стефанов, която се намира под Аспарухов мост във Варна, изработва катамарани. Фирми от Казанлък и София също изработват яхти, но говорим за единично производство. Трябва реално да оценяваме възможностите, с които разполагаме и да потърсим сегмента на по-масовия купувач. Вероятно след време, когато финансовите му възможности позволят, той ще потърси подобна лодка или яхта за рибарство, спорт или разходка.


    • Корица на сп. Яхти