Най-добрият турист в България е българинът 

copyright
От Галя Христоскова
Какво ви се прави през лятото? Слънчеви бани, плуване, пътешествия, приключения... Познах! А какво ще кажете за разходка по Черноморието с яхта. Осигурявате си подслон, храна, превоз... и още много други неща, ако включите на вълна въображение и инициатива. Докато се настройвате да живеете като пътешественик: спите в люлката на вълните, държите посоката на вятъра, храните се от собствения си улов, вече сте забравили инфарктното всекидневие, претъпкания трафик или телефонно надзвъняване. Днес се радвате на най-старото златно съкровище във Варна, утре се разхождате по китните алеи на румънската кралица в Балчик, вдругиден - по уникалните улици на Несебър, където всяко камъче е с антикварна стойност, а какво да кажем за къщите, а за църквите! Ами Поморие, Созопол, Царево? Ами водните лилии на Ропотамо? Можете да прескочите до българските острови или да се погмуркате под Емине и Калиакра. А? Хареса ли ви?
copyright
Веселин Лазаров
Дайте да надхвърлим обикновеното преживяване и поканим целия колектив? Голям купон! Хем забавно, хем полезно. Неповторим урок по сплотяване и взаимопомощ. Отлична възможност да излекувате болните от мързел, хленч, капризи, да приобщите темерута и горделивеца, да заличите конфликтите. Няма моя и твоя работа - не си си свършил задължението, сте потънали всички. Лесно ще добиете представа на кого може да се разчита, кой рискува да вземе решение и поеме отговорност. Няколкото дни в екстремна обстановка на достатъчно ограничена площ ще превърне хаотично жужащия кошер в строен войнишки ред. И не си мислете, че сте откривател. Западните ви колеги, ръководители на мощни концерни вече масово използват този похват, за да се ориентират при разпределяне на длъжностите и възпитание в колективизъм и работна дисциплина. Бъдете в крак с модата!
Тим билдингът е и предпочитаната услуга, която предлага "Марина груп". Фирмата притежава десет ветроходни и моторни яхти: малки спортно-ветроходни, риболовни, тип пиратски кораби, крейсерски яхти за многодневни чартъри в Черно и Средиземно море, яхти за сватби, частни и фирмени партита, плаващи ветроходни училища, риболов, гмуркане, шнорхелинг, протоколни и представителни дейности и всякакви други морски мероприятия. Яхтите са оборудвани с двойни кабини с тоалет и душове, кухня с барбекю, хладилник, фризер. Имат радио и CD музикална уредба. Разполагат с надеждно навигационно оборудване, моторна лодка, екипировка за риболов, място на палубата за слънчеви бани, палубен душ със сладка и солена вода, както и екипаж от квалифицирани морски лица. "Това, което бих продължил да правя - споделя изпълнителният директор Веселин Лазаров - е свързано само с българския турист - фирмените партита. Предпочитам VIP клиенти, които не създават проблем от това, че рибата на съседа е по-едра, или пък че лодката клати. Предлагаме изискана услуга, достоен продукт и държим този, който ги ползва, да оцени качеството им. Към доброто обслужване, условията на комфорт, престижния сервиз и качеството на храната добавяме и нашите добри познания за характерните особености и забележителности на местата, които посещават, къпане, гмуркане, риболов и други неща. Когато преди десетина години посещавах Гърция, на въпроса ми какви туристи предпочитат, всички отговаряха - местни. Вече съм напълно убеден, че най-добрият турист в България е българинът - и 10 германци не могат да му се равнят. Не защото бедният германец няма да остави бакшиш, а че е комплексиран, с много претенции, отравя атмосферата на едно пътуване, на един круиз."
copyright
Отявленият яхтсмен не си губи времето с почиващи, осигурявани от известните турагенции, като "Некерман", "Томас Кук". 20-годишният му опит отчита, че качеството на чуждестранния летовник в България е рязко снижено. Една от причините според него е презастрояването с хотели и унищожаването на зелените пространства между тях. Нарича процеса вълнообразен - поевтинява цената на услугата и тя се консумира от по-бедния човек.
Закрихме заводите, разтурихме ТКЗС-тата. Какво ни остана? Да се прехласваме от прелестите на природата, щедро дарена ни от Господ и да се фукаме с нея пред чужденците. Усетихме, че това може да докара парички. И се втурнахме в надпревара. Който намери средства, построи хотел, който намери повече - няколко. Без план, без система, без мяра. Без простор, без красота, без хармония. И потекоха "туристи" - с all inclusive, двама на по една бира. Магазини ли, заведения ли? Идва немецът и пита: "Къде ми е кебапчето, къде ми е ракийката?" Ни музеи, ни забележителности. Само ядене и спане са му в главата. Е, братя бизнесмени, затова ли си хвърлихте парите?
Веселин Лазаров е разочарован, но не отчаян. Блика от идеи, които успешно реализира: "Мога да наблегна на търговския бизнес - да вземам яхти, да ги оправям и да ги продавам, или пък на сервиза - поддръжка, доставка, мениджмънт, управление на яхти.
Искам да въведа плаващо ветроходно училище. На "Санта Марина", която е много добре екипирана с платна, такелаж, стъкмяване. Да кача 14 - 15 души, които, докато живеят на яхтата и обикалят нашето Черноморие за една седмица, да добият най-обща представа що е кораб, що е вятър, платна, видове възли. Да се въртят на различните позиции - в машинното, на руля, в кухнята. Да усетят кое как се поддържа и какво е плавателно средство. Да слязат с една обща морска култура.
При един разговор с министъра на образованието Данаил Вълчев обсъдихме провеждането на морските практики на морските гимназии от Варна, Бургас и Русе. Идеята бе приета много добре. Предстои развитие.
Доста атрактивно е т.нар. дайвинг сафари: отново една седмица живот на яхта, обиколки от Царево до Калиакра, по музеи и характерни места, но с подводни спускания. Доста туристи биха платили за такова приключение.
Водим екскурзиантите, където пожелаят. Комбинираме яхтите с джипове, екскурзии, дегустации. Правим семейни партита: сватби - с поп, с представител от съвета, с коктейл, придвижване от място на място, всичко; рождени дни."
Както виждате - амбициозен, неуморим, деен. Но дали това стига? Да видим проблемите - доста, къде по-лесно, къде по-трудно решими.
Туроператорите: "Не само, че търсят пари от най-бедния и убиват бизнеса още в зародиш, ами прибират 40 % - 50 % от цената - унищожават печалбата на всички останали."
Приставането на яхтите, т.е. яхтените пристанища. Да, има такива - във Варна, Балчик, Созопол, Несебър. Но с негативна тенденция - неоснователно вдигане на цените. "Пристанище Варна петкратно вдигна цените от началото на май - ако една 45-футова яхта до 1 май плащаше 50 евро на месец, след 1 май трябва да плати 250 евро на месец. В Балчик пристанището беше дадено на концесия, взеха го хора с интереси и желание да го развият, което е добре, но вече година и половина там не е вложен нито лев, от една страна, а бяха обещали да вложат 200 хиляди лв. първата година. В същото време спряха и тока, и водата и вдигнаха цените - за престоя на една 22-метрова яхта от 20 лв. на денонощие с ползване на ток и вода сега плащам 90 лв. на денонощие без ток и вода. Пристанището на Златни пясъци е частно. Закупи го Славчо Христов заедно с околната структура. Но не можа да намери подходящ човек, който да го управлява. Допреди 2 години беше пълно с яхти, сега оголя, защото условията, които поставиха, са непосилни, неприемливи - половината от прихода. Ако ви харесва, казват. Проблемът не е увеличаването на цените, а на базата на какво се вдигат. Дайте охрана, ток, вода, добри условия. Пък вдигнете петорно цените.
Ето, на пристанище Варна ни осигуриха места - за приставане, не за домуване, които сами съоръжихме с мъртви котви, вериги, пазачи. Надяваме се скоро да се реализира 5-годишният проект за превръщане на пристанище Варна в марина. Общо за страната яхтените пристанища са малко и с много проблеми. Ако има много пристанища с много места, цените ще се регулират. Сега спекулират с това, че са монополисти, вдигат летвата и по-бедните окапват. В Солун таксите са по-ниски и условията са по-добри. Ако съм един частник, който си е купил яхта, ще предпочета да я държа в Солун. Но ние развиваме туризъм, идеята на който е да запознае пътника със забележителностите на Българското Черноморие, музеите, народните обичаи, културата. Затова трябва да има начин да спираме по българските пристанища на по-достъпни цени."
copyright
Да обобщим: монополистична политика на туроператорите, недостатъчно пристанища, недостъпни цени, влошено качеството на продукта.
Решението: "Да станат частни и се поемат от хора с нужната квалификация, образование, душа и сърце да ги управляват. Нито един чиновник, избран по партийна линия и сложен там не е съпричастен. Той предпочита, за да няма проблеми, да няма пристанище и работа, да не се занимава с "излишни" неща. Дори и операторът на частно пристанище има същия манталитет. Нямат политиката, стратегията."
Примерът: марина Диневи. "Единственото изцяло частно пристанище, организирано абсолютно по европейски начин. Дори в Гърция няма такова. С охрана, ток, вода, комуникации. Хората чакат да пристане лодката, помагат, като подават въжетата - има специален човек, който върши тази работа. Има вип места - по-скъпи, с повече лукс. Но има място и за останалите, за всички слоеве от бранша - с подразделения за различните категории и всеки си избира тази, която му е изгодна. Нека тези господа, назначени да управляват пристанища -държавни или частни, да дойдат и видят как се експлоатира и поддържа такова."
Опитът на съседите: "В Средиземно море правят яхтени ралита. Нямат спортен характер. Плаща се 150 евро на участие. Продължават 40 - 45 дни. Тръгват например от Истанбул до Анталия и обратно. Присъстват хора от всички държави. Спират на всички пристанища, където не плащат за пристан, яхтено място, ток, вода - всичко е free. Кметът на всеки град организира welcome party - богата трапеза, програма с местни танци, песни, популяризира селището си, обичаи, забележителности, предимства. Правят го отдавна, имат традиции. Турците са години пред гърците, а гърците - години пред нас - и откъм яхтени пристанища, и откъм яхтен туризъм. Ние можем да видим какво правят и да ги копираме. Опитахме - с Кайра. Поради липса на бюджет, средства, желание от 4 години вече не се провежда."
Държавната политика: "В брошурите, рекламиращи България от Българската асоциация по туризъм, се говори за всякакъв вид туризъм - селски, медицински, дентал, еко..., но и думичка не се споменава за яхтения. Управляващите нямат хабер от яхтен туризъм. Защо си мислят, че голф туризмът има по-голям потенциал? 13 млн. лв. струва пристанището в Златни пясъци, 20 млн. - пристанището на братя Диневи, всички пристанища от Балчик, Несебър до Созопол струват пари. Защото не минават през тяхната комисиона, затова ли не ги броят като инвестиция? Условията, които създава държавата, са не само никакви, но и против яхтения туризъм. Да видят в Турция, Гърция как държавата отдава на концесия, как работи на общинския кей и рекламира исторически обекти."
Изходът: лансираща политика, дългосрочна стратегия за комплексно развитие на яхтения бизнес - пристанища, туризъм, търговия, ремонт (а защо не и производство?); подпомагаща реклама и множество съпътстващи дейности.
copyright
"Българинът се обръща вече към морето. Показателна е бурната продажба и на ветроходни, и на моторни яхти - нови и употребявани, през последната година, което е добър признак. От тук нататък започва яхтеният бизнес. Когато се купи яхтата, тя се ползва месец - два през лятото. Собственикът трябва да наеме обучен екипаж, да намери място, където да я държи, да осигури поддръжката й, професионален сервиз за текущи и екстремни ремонти, профилактика. В Турция има селища - например селцето Гьочек, в което основният бизнес е поддръжката на яхти - капитани, моряци, работилници, и отглеждането на портокали и маслини. Там зимуват 1500 яхти!
Имам контакти със световни оператори, които имат армади от яхти по света. Те проявяват интерес, идват, оглеждат, но все още нямат желание да инвестират у нас. Според тях в България все още няма условия за развитие на яхтен туризъм и не биха рискували да докарат скъпите си яхти без гаранция за сигурна печалба. При добро развитие на нещата биха дошли, защото Черно море е не по-малко атрактивно от Средиземно."
Бъдещето: всяко крайморско селище с удобен пристан, целогодишно зареден с луксозни яхти (и чуждоземски!), населението - с подсигурени бъднини от разнообразни яхтени дейности, България - предпочитана дестинация за платежоспособния турист. Да бъде!


    • Корица на сп. Яхти